Ošetření kořenových kanálků
Z důvodu zánětu nebo odumření zubní dřeně (nervu) či zánětu okolí kořene (váček) je pro dlouhodobé zachování zubu v ústech nezbytné provést ošetření kořenových kanálků. Někdy je tento výkon nutný i v případě broušení zubu, při kterém by mohlo dojít k narušení a pozdějšímu odumření nervu.
Pokud by takto postižený zub nebyl ošetřen, je velmi pravděpodobné, že dříve nebo později o tento zub pacient přijde. Náhrada chybějícího zubu (můstek, implantát) je vždy mnohem náročnější (i finančně).
Jaký je postup ošetření?
Po vyšetření postiženého zubu (poklep, RTG, chladový test, atd.) a určení diagnózy je nutné odstranit starou nevyhovující plombu a veškerý kaz. Provrtáním (trepanace) stropu dřeňové dutiny a rozšířením otvoru získáme přístup ke vchodům do kořenových kanálků. Po odstranění nervu se změří délky jednotlivých kanálků pomocí elektrometrického přístroje.
Potom se pomocí ručních i strojových vrtáčků a dezinfekčního roztoku vyčistí a rozšíří kořenové kanálky tak, aby byly zbaveny infekce a mohly být těsně zaplněny kořenovou výplní. Zub se opatří provizorní výplní a zhotoví se RTG snímek po plnění.
Jak dlouho tento výkon trvá?
Ošetření jednoho kanálku trvá přibližně jednu hodinu. U zubu s více kořenovými kanálky může být toto ošetření rozloženo do dvou návštěv. Pokud je infekce v kořeni i v kosti rozsáhlá, je třeba aplikovat na dobu jednoho či více týdnů dezinfekční vložku.
Je tento zákrok bolestivý?
Ošetření kořenových kanálků se provádí v místním znecitlivění, pacient tedy žádnou bolest necítí. Znecitlivění odezní u zubů v horní čelisti za 1-2 hodiny, v dolní čelisti za 3-4 hodiny.
Co dál s takto ošetřeným zubem?
Ve většině případů (stoličky, třenové zuby) se zub musí dostavět, případně vyztužit čepem a opatřit zubní korunkou, jinak by hrozilo prasknutí a následná extrakce zubu . U předních zubů většinou stačí zhotovit výplň nebo dostavbu z fotokompozitního materiálu.
Mohou se vyskytnout nějaké komplikace?
Ošetření kořenových kanálků je velmi náročný výkon. Vždy se jedná o pokus o záchranu zubu. I při pečlivém ošetření může dojít k zalomení nástroje v kořenovém kanálku, provrtání (perforaci) kořene, přetlačení kořenové výplně a vzácně se může vyskytnout alergická reakce na anestetikum nebo kořenovou výplň.
Nicméně, v dnešní době úspěšnost tohoto výkonu dosahuje 90 %.
Poučení pacienta
Po ošetření kořenových kanálků (definitivně nebo dezinfekční vložkou) může být zub zvýšeně citlivý na skus i spontánně. Při větším počátečním zánětu (váček) může dojít k otoku a bolesti v okolí ošetřeného zubu. V tomto případě je nutné hnis vypustit rozříznutím dásně, případně aplikovat antibiotika.